Skip Navigation
183 comments
  • So, some points for consideration….

    Canned vegetables will have around half their product weight in Canning Liquid. So keep that in mind when comparing prices on frozen ($0.082/ozverse canned ($.044/oz).

    Frozen is also usually better in quality (texture, nutrient value) and lower in salt and other preservatives. Modern freezing centers are frequently able to get nearly as good as fresh; and might come out on top if you’re not buying from the farmers market.

    Lentils and rice represent a whole protein, and are easily adapted to a variety of flavors; (For example); takes about 10 minutes of prep, 25-30 of reasonably hands off time and can be easily made in advance and augmented with fruits and vegetables. (For example, sautéed squash/zucchini plopped on top.) or basically any kind of stir fry mix.

    Block cheeses are going to save you money, compared to sliced or shredded.

    On that note, Alfredo (or rather pasta al burro) is super simple to make; albeit requiring some technique and experience : reserve some (hot) pasta water, in a large bowl, soft butter and the drained pasta. Stir until coated toss in the parmigano regianno; use the pasta water to help emulsify and melt the cheese. (Alfredo melts 3x butter with heavy cream, reduces that then adds the pasta and cheese, a bit more work, imo.)

    You’re probably thinking I’m a snob for using the Italian name for Parmesan. Fun fact: in the US Parmesan is not in fact Parmigiano reggiano as it is in the EU- but if you stick to block cheese and away from that Kraft shaker Parmesan, you’ll be fine. (It’s cheese, mostly, but there’s stuff added to it that makes it… not good… for sauces.)

    Also, in a similar vien, a mornay sauce can replace Mac and cheese tubs, and generally don’t require extra time compared to just cooking the pasta. (Equal parts melted butter and flour, whisk together until smooth, medium-low heat. Whisk in milk slowly until the consistency of heavy cream, then whisk in shredded or cubed cheese a bit at a time, letting it melt. When the pasta is mostly cooked, reserve some of the water and drain the rest, finish the pasta in the sauce, using the pasta water to control consistency and as an emulsifier.)(if you want to get fancy, before making the roux, sauté a minced clove of garlic and maybe some minced onion in the butter, then proceed. Black pepper to taste.)

    Oh, and pro tip, heads of garlic cost less than the jars of minced grossness. Similarly, saving scraps like onions, carrots, celery, ginger, mushrooms, and stuff, can then be simmered in a lot of water to make stock, and can add flavor and nutrients to things like rice or stews (potatoes, mushrooms?)

  • Processed food is usually more expensive per portion than the ingredients alone. The farther you get from the raw ingredients the more expensive it gets. Plus, you're eating all sorts of junk ingredients.

    I had about ten years of experience with a very tight food budget to learn what was good value for effort/ingredients.

    Good:

    Flour, sugar, canned tomatoes, spices, frozen veggies, fresh produce

    Bad:

    Presliced or pre-grated cheeses, at least in my experience, are marked up 1.5x to 2x the cost per pound of a block. Another commenter said that wasn't the case in their store, but check and see if that is true for you and if the cheeses you got are available in blocks. You can even go to a place with a deli counter and they will slice cheese for you for free, and you will get exactly how much you want with less waste (yes it's an interaction with another human, it'll be alright).

    Uncrustables/swiss rolls/mac and cheese... it's not for me to judge what someone chooses for an indulgence, maybe those things are what get you through your day, but you can definitely do better value wise. Mac and cheese from a box is cheaper than those individual cups, and homemade mac and cheese from scratch is even better and extremely easy if you have any kitchen experience. Uncrustables will always be more expensive than just making the sandwich yourself. The swiss rolls... well you know they're a treat. In my opinion if you're going to treat yourself to something unhealthy spend the extra dollar and get something luxurious.

    Breads and muffins, again if you could learn how to make them yourself you might be impressed with the results. Bread can be a tricky balance of time, effort and cost of ingredients, and homemade fresh baked bread is incredible, but if you're short on time there's nothing wrong with buying it. Muffins are a quick bread though that you could make at home in under an hour with a mixing bowl and a cupcake pan, and then you could control exactly how much sugar went into them and have hot, fresh muffins. It's worth making them yourself at least once to see if it's something you can add to your routine, you can get a cupcake pan for cheap from a thrift store if you don't have one.

    Sauces and dips, as other people have said, they are a lot simpler than you might think to make yourself. In my experience they are one of those things you should challenge yourself to make at least once or twice and see how much effort and time it takes you, and then re-evaluate the jarred/canned stuff. Maybe after making it you realize it is worth the extra dollar or so to save yourself the effort, but maybe you realize it's not that hard and you're able to save money in the long run and have more control over the quality and ingredients.

    All this stuff is incremental, and any one thing isn't going to magically fix food costs. Plus as the amount of time in your life to spend on meal prep fluctuates you might find it's worth it to spend the extra money on convenience. However it's important to at least get some experience with the alternatives so you understand what amount of time and effort you are buying by getting those processed foods. Good luck :)

  • For the price of one 10 pack of uncrustables you can get 2 loaves of bread and a jar each of PB and J, and have sandwiches for 2 weeks!

  • More veggies, less Smuckers

    • I have cravings for Uncrustables. I know that you can just like... make a pbj for way cheaper, but they just hit different.

      Probably all the added sugar, lmao.

  • It looks like a reasonable buy for what you're probably used to in terms of cooking, convenience and diet. As long as you get at least one cooked meal in you each day, you're doing good. Don't sweat it if you don't want to, there's plenty of other things to worry about.

    If you are looking for some input, I would probably add more varied sources of protein (lentils, nuts, eggs, beans) and fiber (carrots, cabbage, kale, wholegrain), but I also live on another continent and have both other availability and tradition than you might.

    If you're worried that your food is too expensive, there's plenty of suggestions in the other replies better geared toward US markets, but I'll also add that you could make groceries last much longer by learning a bit more about cooking. A lot can be gained by using/substituting with local or seasonal ingredients, as well as re-using leftovers and scraps in creative ways.

    If learning cooking is a steep lifestyle change, you could also find a group to share the burden with. Do weekly meal preps together, or for each other, or do batch cooking of condiments/pickles/sauces and swap with each other. It's a fun way to learn from each other, keep to the habit, and might even be a nice way to get to know someone.

    Cooking 3 dishes (to get enough variety) for the week's meal prep is a big ask, but you could do one batch each and swap with a couple of friends.

    Doing batch cooking and canning of sauces is also an excellent way to use up ingredients that are on their way out. Found cheap second assortment tomatoes on a farmer's market? Pasta sauce for a week! Got too much milk? Make some cheese! Someone's apple tree yielding too much fruit? Apple sauce, dried apple crisp/cubes/snacks, base for indian/far east curries/stews, in salads, drinks, snacks as fresh whole apples or wedges, made into jam/marmelade, used as substitute for potatoes or tomatoes, and/or as part of delicious pie or other dessert.

    Also: leftovers can almost always be put into a pie crust (water, flour, butter/oil), covered with shredded cheese, and become a Quiche du semaine/pie of the week. With practice you'll find how much of carbs, protein, fibers and flavouring you prefer in it, and you'll make an actual great dish you look forward to.

  • For fun, I tried to find similar or same items for a local grocery store to me to see the price difference… it’s roughly $160CAD. That’s a crazy difference.

    Minus a few things on the left, cause it’s hard to tell what they are.

183 comments